Bireysel Hizmetler
Hizmet Alanlarımız
  • ATIKSU NEDİR? NEDEN ARITILMALIDIR?
  • ARITMA ÇAMURU NEDİR? NEDEN BERTARAF EDİLMELİDİR?
  • TERMAL BERTARAF
ATIKSU NEDİR? NEDEN ARITILMALIDIR?

Evlerde veya endüstride kullandığımız suyun çıkış değerleri alıcı ortam standartlarına göre limitlendirilmiştir ve limit değerlere uymayanların ise atıksu arıtma tesislerinde yapılacak prosesler nihayetinde deşarj değerlerinin bu limitlerin altına indirilmesi gerekmektedir. Atıksu arıtma tesislerine bu noktada ihtiyaç duyulmaktadır.

ARITMA ÇAMURU NEDİR? NEDEN BERTARAF EDİLMELİDİR?

Atıksuların içerisinde bulunan tüm patojenik organizmalar, kirleticiler ve atıksu arıtma tesislerinde suların deşarj limitlerine ulaşabilmesi için proseslerde kullanılan kimyasallar, çamura dönüşür. Bu sebeple arıtma çamurları içerisinde zararlı maddeler barındırmaktadır. İnsan sağlığı ve çevreye büyük zararları olan bu çamurlar hiçbir proses için değerlendirilebilir değildir ancak iyi bir kalorifik değer taşımaktadırlar. Bu nedenle bu çamurlar uygun termal proseslerde bertaraf edilerek enerji olarak ekonomiye geri kazandırılabilir.

TERMAL BERTARAF

Termal bertaraf işleminin üstün yönleri;

  • Çamur kekinin hacmini ve ağırlığını yaklaşık %95 oranında düşürür.
  • Patojenler tamamen yok edilir.
  • Toksinleri yok eder veya azaltır.
  • Atık ürünlerin termal bertarafıyla enerji kazanımı mümkündür ve bu enerji yenilenebilir enerji statüsünde satılabilir.
BİOSUNAS'dan Beklediğiniz Tüm Hizmetler
Hakkımızda
Kurumsal Bilgiler

Kurulduğu günden bu yana sahip olduğu akışkan yatak tecrübesini 2008-2009 yılları arasında TÜBİTAK ile birlikte yürüttüğü AR-GE çalışmaları ile atık bertaraf teknolojileri geliştirme alanında kullanarak bu konuda uzmanlaştı. Biosun, 2014 yılında tüm AR-GE süreçlerini tamamlayarak arıtma çamurunu kurutmaya gerek kalmadan bertaraf etme ve enerji geri kazanımı konusunda bir ilki başararak ülkemiz ekonomisine de katkı sağladı ve 

Yeniliklerden haberdar olabilmek için
E-Bülten'e Kayıt Olun.